Чи корисний суп? — гастроентеролог

Сьогодні, 5 квітня, відзначають Міжнародний день супу. Чи дійсно він настільки важливий, як нам розповідали з дитинства і чи варто «пічкати» супом своїх близьких розповідає лікар-гастроентеролог Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті №2 філії «Центр охорони здоров’я» ПАТ «Укрзалізниця» Людмила Федорченко.

— Людмило Володимирівно, традиційно вважається, що для здоров’я корисно вживати перші страви. Чи дійсно це так?

Насправді ні. Суп не є основним продуктом харчування. Це велика, непоживна, гаряча страва, яка підвищує рівень кислоти, що виробляється слизовою шлунка. До 60 % населення і так страждають від надлишку кислоти. Крім цього, суп має великий об’єм — 350 — 500 мл. Немає необхідності так сильно розтягувати шлунок. Це заважає загоюватися ерозивним, виразковим і іншим захворюванням цього органа. Супи мають низьку поживну цінність — малокалорійні, адже складаються з невеликої кількості овочів і м’яса.

Калорійний борщ потрібен був нашим предкам, щоб фізично працювати в полі

Корисніше їх вживати у вигляді пюре. Це сучасно, не подразнює шлунок і підходить усім: як чоловікам, так і жінкам. Який завгодно —з плавленим сиром, сьомгою, шпинатом чи шампіньйонами. Бажано додати ложку сметани і зелень. Вийде водночас естетично й корисно. Але суп не є необхідним для нашого здоров’я. В кухнях багатьох країн світу взагалі не існує перших страв. Те, що суп потрібно вживати щодня — традиційна українська ментальна помилка. У давнину наші предки багато працювали фізично. Їм потрібно було чимось великим і калорійним прогодувати себе і свою сім’ю. Найлегше це було зробити борщем з окрайцем хліба. Зауважте однак, що після цього всі вони йшли працювати в поле. По-перше, сучасна людина не працює так багато фізично. По-друге, вона має більший вибір страв.

Ми з моїми колегами самі живемо за принципом інтуїтивного харчування і радимо нашим пацієнтам прислухатися до власного організму. Це світова практика. Не існує однієї загальної дієти для всіх.Більш того, будь-яка дієта і обмеження в харчуванні може вважатися порушенням прав людини, потрібно мати свободу вибору страв. Борщ можна й потрібно їсти, якщо самі того бажаєте і гарно після цього почуваєтеся. Якщо ж робите це лише тому, що мама чи бабуся сказала, що так «треба», то припиніть негайно. Головний принцип — «Подобається страва? Поїж із задоволенням!».

Завідуюча гастроенетологічним відділенням Ольга Кириченко: «Ми написали величезну кількість довідок мамам, дружинам, бабусям про те, що НЕ ТРЕБА НІКОГО ЗМУШУВАТИ ЇСТИ СУП».

— Що порадите їсти людям, які багато працюють за комп’ютером?

— Така робота малорухлива, пов’язана з великими енерговитратами через постійне психоемоційне навантаження. Може сприяти зниженню зору. Для того, щоб це компенсувати потрібно вживати багато вітаміну А. Головна заковика полягає в тому, що вітаміни найчастіше містяться не в тих продуктах, де ми очікуємо. Наприклад, вітамін А, такий потрібний для покращення зору, міститься не в яблуках чи апельсинах, а в м’ясі, печінці, вершковому маслі та яйцях. Саме таке різностороннє повноцінне харчування допоможе вам лишатися здоровими.

Інтуїтивне харчування: вживайте те, чого хоче ваш організм

Як часто потрібно їсти?

 — Загальне правило — три основні прийоми їжі на день і два перекуси між ними. Для перекусів за можливості обирайте не снеки, а горішки чи сухофрукти. Основним прийомом їжі залишається обід, коли потрібно з’їсти найбільше калорій. По завершенню роботи — легка вечеря. Найчастіше ж трапляється навпаки. Ми пізно повертаємося з роботи, ситно вечеряємо і одразу лягаємо відпочивати. Через це можна отримати зайву вагу. Не можна зміщувати основний прийом їжі в другу половину дня. Варто вечеряти не менше ніж за 3–4 години до сну. Якщо ж ви все-таки наїлися перед сном, то не бійтеся прийняти ферменти. Так ви прокинетеся зранку без жалю про те, що вчора переїли.

Крем-суп – корисна альтернатива традиційній страві

Якщо харчуватися нерегулярно і недоодержувати поживних речовин, то чим це може загрожувати здоров’ю?

— В першу чергу, через гіподинамію і переїдання — ожирінням. Порушення обміну вуглеводів часто призводить до цукрового діабету, а також гіпертонічної хвороби та хронічного панкреатиту. Дуже багато людей звертаються до нас у відділення зі скаргами на здуття живота, відрижку, нудоту, що є ознаками хронічного панкреатиту. Це захворювання характеризується недостатнім переварюванням їжі у шлунку. Підшлункова залоза виробляє недостатньо ферментів для переварювання їжі. Так відбувається тому, що, першою чергою, на неї впливають вікові зміни. По-друге, великі інтервали між прийомами їжі. Хронічний панкреатит — невиліковне захворювання, однак до життя з ним легко пристосуватися. Треба відмовитися від алкоголю, жирної їжі. Це дещо погіршує якість життя, але дозволяє його продовжити.

Хочу наголосити, що в той час, коли людина не їсть, шлунковий сік продовжує виділятися й може подразнювати й пошкоджувати слизову. Жовч же без відсутності їжі не виділяється, що призводить до того, що вона накопичується в жовчному міхурі, а панкреатичний сік в підшлунковій залозі, викликаючи її набряк. Поява гіркоти в роті свідчить про те, що жовч виділилася і вам пора перекусити. Достатньо з’їсти трохи печива, випити чаю або йогурт і це минеться. Саме для уникнення цих симптомів і існують перекуси між основними прийомами їжі. Не забувайте їх робити!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *