Я хочу допомогти онкохворому

Інколи ми можемо ранити онкохворих словами “підтримки” або ж не знаємо, як запропонувати допомогу так, щоб нам не відмовили.

Чи пробували ви подорожувати автостопом? Якщо так, то ви зрозумієте цей стан. Стоячи на дорозі без копійки в кишені, коли десятки машин проносяться повз, могли відчувати, що всім не до вас, у кожного свої справи і подумати: «Та кому я треба?», «Ніхто не зупиниться», «Ніяково просити щось безкоштовно». Приблизно так почувається людина в діагнозі, коли їй доводиться простягати руку і просити грошей на лікування, тим паче, якщо до цього вона звикла забезпечувати себе сама. «Мені ніхто не допоможе», «У всіх свої проблеми», «Для чого комусь витрачатись на мене?» м думає вона.. Саме тому багато онкохворих вирішують не розповідати про свій діагноз близьким, а якщо й говорять, то не просять допомогти матеріально. Часом через це вони не можуть довести до кінця розпочате дороговартісне лікування, адже попри розпочату медичну реформу ще багато препаратів і процедур їм доводиться оплачувати з власної кишені.

Якщо ви маєте можливість допомогти матеріально, то не чекайте запрошення або посту з реквізитами у фейсбуці. Ось кілька лайфхаків, як запропонувати/передати кошти максимально делікатно, щоб ненароком не поставити людину в незручне положення:

 1. Висловте бажання допомогти. Не запитуйте в черговий раз, як справи та чим можете бути корисними. Поставте перед фактом, що хочете допомогти матеріально, поясніть мотивацію та заспокойте, що це не ваші збереження на чорний день чи остання гривня в гаманці, навіть якщо так і є.
 2. Якщо перший пункт не про вас, то вручіть конверт. Ага, так просто. Правда привід конверту можна придумати:) Наприклад: «Це тобі від баби Люсі, вона за твій День Народження/Новий Рік/річницю весілля».
 3. Купіть ліків. Бажано зранку, подзвоніть хворому і попередьте, що плануєте піти в аптеку і хотіли б купити необхідні ліки. Часто список ліків змінюється в залежності від стану пацієнта, тобто якщо вчора була лише 1 пігулка і флакончик, то завтра лікар може призначити список з 20 пунктів. Цей пункт актуальний для нових пацієнтів, та тих, хто знаходиться на лікуванні в стаціонарному відділенні.
 4. Поповніть мобільний. Як би це не звучало, але мобільний телефон і можливість посерфити в інтернеті або зв’язатись з близькими чи лікарем наразі належать до базових потреб.
 5. Зробіть переказ на картковий рахунок. Якщо переживаєте, що людина не прийме від вас кошти, то відправте анонімно . Правда великою сумою людину можна налякати, тому тримайте руку на пульсі і будьте готові розкрити карти за необхідності.

Якщо ваші близькі та знайомі здорові (хух, видихаємо і радіємо за вас), то:

 1. Здайте кров. Показники крові часто падають під час проходження хіміотерапій, або після операцій, тому онкопацієнтам також життєво необхідні плазма, тромбоцити та еритроцити, які отримують з однієї дози крові. Тобто ставши донором один раз ви можете забезпечити потребу декількох пацієнтів та, можливо, врятувати чиєсь життя. Де здати кров, про протипоказання та рекомендації щодо донорства читайте тут.
 2. Віддайте речі, яким в вашому гардеробі вже нудно просто висіти.
 3. Здійсніть чиюсь мрію.
 4. Підтримайте проекти, створені онкопереможцями та тими, хто в діагнозі: придбайте хенд-мейд вироби і декор; в’язані пледи, килимки, шапки та кошики; корм для домашніх улюбленців.
 5. Перераховуйте благодійні внески. Великий список надійних фондів на сайті Української біржі благодійності. Знайти конкретного пацієнта можна обрати на цьому благодійному порталі.
 6. Фундація #ВартоЖити організувала кол-центр для безкоштовної психологічної та інформаційної допомоги онкопацієнтам та їх родичам. Підтримати проєкт можна тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *