текст…

Я хочу допомогти онкохворому

Інколи ми можемо ранити онкохворих словами “підтримки” або ж не знаємо, як запропонувати допомогу так, щоб нам не відмовили.

Ми дуже часто забуваємо, що онкохворі мають такі ж потреби, як і до діагнозу. Їм потрібен емоційний ресурс, щоб продовжувати боротьбу. Натомість часто можна почути думку, що не можна сміятися чи радіти, бо хтось хворіє. Щоб розрадити близьку для вас людину, ми підготували чек-лист зі ста справ, якими можна зайнятися разом з онкоодужуючим.

Ми можемо боятися підтримати розмову на теми, які інколи порушує людина в діагнозі. Детальніше про те, як правильно реагувати на незручні питання розповідає психолог. На жаль, деякі поширені слова підтримки можуть лише нашкодити важкохворій людині. У таблиці нижче ви знайдете фрази, якими ми послуговуємося в побуті, показано, як вона може їх сприйняти, і запропонована адекватна альтернатива.

Ось кілька основних принципів, якими варто керуватися у спілкуванні:

  • уникати загальних фраз чи запитань;
  • пропонувати і/чи запитувати щось конкретне;
  • не говорити зайвого (особливо це стосується проявів безпідставного оптимізму або песимізму);
  • ділитися своїми почуттями чи переживаннями замість вдавати, ніби «все добре».
Часто вживані слова «підтримки»Що відчуває хворий, коли їх чує? Як вони впливають на нього?Як краще сформулювати запитання
Як справи?Нещирість, бо всі знають, що справи кепські.Як ти зараз?
Тримайся!За що триматися? Мені нема за що триматися.Мені дуже шкода, що так сталося. Я з тобою.
Ти не виглядаєш, як хворий/хвора— Всі думають, що я симулянт, бо не мА хворобливого вигляду.Ти чудово виглядаєш сьогодні. А як ти почуваєшся при цьому?
Все буде добре!Нещирість. Як буде — невідомо нікому.Я хочу тобі допомогти/підтримати. Що я можу зробити для тебе сьогодні?
Одужуй!Не вірять, що хвороба невиліковна. Думають, що я просто хочу одужати.Обіймаю, якщо дозволиш. І хочу, щоб ти почувався/почувалася краще.  
Скажи, якщо тобі щось буде потрібно.Ніхто не проявляє ініціативу, щоб допомогти мені. Всім байдуже.Я піду в аптеку / магазин. Тобі щось купити?
Я знаю, що ти відчуваєш.Ніхто не може знати, що я зараз відчуваю.Допоможи мені зрозуміти, що ти відчуваєш зараз.
Ти сильний/сильна, ти впораєшся!Зараз всі мене покинуть, бо зі мною дуже складно.Я з тобою, що б не сталося.
Я б не зміг/не змогла так житии!Таким життям не варто житии. Краще померти.Я дуже співчуваю, що стільки сил іде на те, щоб виживати.
Це сталося, тому що ти…Це моя вина, що я так тяжко захворів/захворіла.Мені дуже шкода, що так сталося. Я тут, я поряд.
Тоб потрібно звернутися до лікаря/психолога/психотерапевтаНіхто мене не хоче чути, всі віддаляються та хочуть утекти від моїх проблем.У тебе зараз складний період. Я твій друг, давай поговоримо. Якщо це не допоможе, спробуємо зробити ще щось, щоб тоб стало легше.
Чим я можу допомогти?Знову мені треба формулювати потребу, а сил немає. Ти може сам(-а) здогадатися. Я не маю сил подумати. Якось незручно.Я сьогодні маю 3 години після обіду та машину, хочеш я  тобою (для тебе) кудись з’їжджу? Збираюся купити квитки на ОЕ. Приєднаєшся, якщо заїду за тобою?

Використані джерела:

Анастасія Леухіна. Зовсім не страшна книга

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *