Ендометріоз

Як розпізнати і заблокувати розвиток захворювання

Мажучі виділення до або після менструації, кровотечі всередині циклу, болі. Це норма чи патологія? Українські жінки часом роками не звертатися до лікаря, знайшовши у себе подібні симптоми. Щороку 13 березня відзначають Всесвітній день обізнаності про ендометріоз. В усьому світі на нього страждають 176 млн жінок. Це затворювання поширене і в Україні. Що варто знати про ендометріоз та інші захворювання жіночого організму, аби успішно їм запобігати та вчасно виявляти розповіла лікар-гінеколог, фахівець з УЗД Центру жіночого здоров’я Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті №2 філії «Центр охорони здоров’я» АТ «Укрзалізниця» Світлана Кнопик.

— Чому жінкам важливо бути обізнаними про ендометріоз?
— Ендометріоз — поширена хвороба серед жінок як репродуктивного, так і пременопаузального віку. З одного боку вона може спричиняти жінці багато клопотів, а з іншого — протікати у прихованій формі. В такому разі ендометріоз виявляється під час УЗД кістою яйника або збільшенням матки, гіперплазією ендометрію, який призводить до рясних менструацій зі згустками та мажучих виділень до та після критичних днів, болісними місячними. Зазвичай жінки не звертають на це уваги, тому що вважають, що так у них було від початку місячних і має бути. Вважають, що це їхня індивідуальна особливість. Оскільки ендометріоз спричиняється гормональним дисбалансом, то недостатність гормону другої фази циклу прогестерону може проявлятися такими порушеннями менструального циклу. В такому разі жінки повинні звертатися до лікаря.
— Що таке ендометріоз і як він може поширюватися організмом?
— Ендометріоз — це захворювання, в основі якого лежить гормональний дисбаланс, а саме, недостатність прогестерону, що призводить до розростання (гіперплазії ) ендометрія, тобто внутрішнього шару матки і наявності гетеротопій (тканини ендометрія) в міометрії матки. Це внутрішній ендометріоз — аденоміоз. Розповсюдження гетеротопій за межі матки — наружний ендометріоз, це ендометріоїдні кісти яйників, ендометріоз шийки матки, ендометріоз кишковника, легенів. За нормальних умов ендометрій, який вистилає внутрішню поверхню матки відторгається під час менструації і виводиться з організму. При цьому захворюванні тканина не лише не виводиться повністю, й може опинятися далеко за межами матки, розповсюджуючись через кровоток на фоні запальних процесів, які в першу чергу дислокуються в статевих органах жінки і лише потім може поширюватися організмом. Сприяти поширенню хвороби може низький імунітет і неправильна робота щитовидної залози.
— В інтернеті є інформація про те, що переривання вагітності і внурішньоматкові спіралі можуть бути факторами розвитку ендометріозу…
— Так буває, адже внаслідок хірургічних втручань можуть виникати запальні процеси. У випадку переривання вагітності ендометріоз може початися на тлі гормонального перелаштування організму, яке спостерігається під час вагітності,а потім різкого його змінення перериванням.
— Як лікують ендометріоз і чи буде лікування простішим, якщо виявити хворобу на ранній стадії?

— Лікування аденоміоза залежить від клінічних проявів(скарг жінки) та її віку. Жінкам призначають гормональні препарати, які містять прогестерон або рослинні препарати, що впливають на припинення розростання ендометрія. При такому підході жінки репродуктивного віку можуть мати дітей. Вагітність є також лікуванням ендометріозу, тому що проходить на прогестероні, але у жінок з дуже низьким прогестероном ця проблема знову повертається після народження. Для жінок менопаузального віку, які вже не хочуть народжувати, існують препарати, які вимикають роботу яйників. Їх поступово вводять у менопаузу. Якщо ендометріоз не піддається лікуванню у жінок в пременопаузі рекомендується оперативне лікування(видалення матки з яєчниками).
Складніше з ендометріоїдними кістами яєчників. Якщо ендометріоз проходить у прихованій формі без болю і рясних менструацій, то він виявляється, коли жінка вирішує народити дитину і не може завагітніти. В такому разі доводиться робити лапароскопічну операцію, щоб прибрати уражений ендометріоїдною кістою об’єм тканини і запустити правильну роботу яєчників.
Як ви вважаєте, чому рівень знань жінок про цю проблему низький?— Нині дуже мало жінок приходять до гінеколога на профілактичні медичні огляди, які повинні бути раз в півроку. Також несвоєчасне лікування запальних процесів органів малого тазу, що призводить до ускладнень.


Принагідно хочу запитати про онкологічні захворювання. Рак статевих органів є одним з найпоширеніших. Чи є симптоми, які можуть на нього вказувати?
— В першу чергу, це менструації з кровотечами, які довго не припиняються. Будь-які кров’янисті виділення поза межами менструації мають насторожити. Вони можуть бути ознаками як ендометріозу, так і фіброміоми (доброякісного утворення матки),кіст яєчників, ерозії шийки матки, поліпів ендометрія та цервікального каналу, так і злоякісного новоутворення. Низький гемоглобін, підвищене ШОЕ в аналізі крові, стомлюваність і погане самопочуття, субфібрильна температура (37—37,1 °C) без очевидних причин — все це ті симптоми, при яких не можна відкладати візит до лікаря. Слід негайно пройти УЗД-дослідження і здати аналізи, щоб виключити онкопатологію.
Однак всіх цих ознак може й не бути. Цікаво, що в жінок, які перебувають в менопаузі 10 років і більше під час огляду буває чиста шийка, ніколи нічого не турбувало, а результат цитологічного аналізу ( мазок із шийки матки) приходить з окнопатологією. Це закінчується операцією з видаленням матки та яєчників. В нашій лікарні в середньому з 50 результатів цитології — 1 позитивний. Найчастіше рак шийки матки зустрічається у віці 45—50 років в період гормонального перелаштування, але не виключення жінки репродуктивного віку, які мають ерозію шийки матки та виявляються носіями папіломовіруса 16 та 18 типів, а також герпетичної інфекції. Нерідко у жінок без скарг при огляді зустрічаються злоякісні кісти яєчників, підтверджені УЗД та онкомаркерами СА-125 та НЕ-4.
— Шириться інформація, що якщо зробити вакцинацію від вірусу папіломи людини, то неможливо захворіти на рак шийки матки. Чи правда це?
— Це дійсно так, але слід розуміти, що така вакцинація спрацює лише, якщо зроблена до початку статевого життя. Закордоном існують державні програми, коли всіх дівчаток 9-14 річного віку вакцинують. На жаль, в Україні поки що це не працює на державному рівні. Тим не менше можна придбати цю вакцину в аптеці. Останнім часом до мене часто звертаються мами, щоб вакцинувати своїх юних дівчат. Напевно зі ЗМІ дізнаються цю інформацію, самостійно купують вакцину. Така ін’єкція в дозі 0,5 мл вводиться внутрішньом’язово в дельтовидний м’яз дво- або трикратно в залежності від віку. Якщо у дорослої пацієнтки є ерозія шийки матки обов’язково робимо цитологічне дослідження, на сьогодні можемо запропонувати ПАП- тест (дослідження на основі рідинної цитологіі), що є більш чутливим методом діагностики онкології шийки матки, робимо кольпоскопію та біопсію (гістологічне дослідження), виключаємо інфекції що передаються статевим шляхом та пропонуємо здати аналіз на вірус папіломи людини 16 та 18 типи. Виявляємо вірус на сьогодні приблизно у 30% жінок. В залежності від результатів діагностики лікування індивідуальне для кожної жінки. Ерозію можна лікувати методом кріотерапії, радіохвильовим чи лазерною диструкцією. При виявленні дисплазії — конусовидна резекція шийки з протизапальною терапією. При виявленні онкології лікування може закінчитися повним видаленням органа.

— Що жінка може зробити для того, аби уникнути онкологічних захворювань?
— Раз на півроку відвідувати гінеколога, здавати цитологічний мазок і проходити УЗД-дослідження органів малого тазу.

Важливо. Ендометріоз є фактором ризику розвитку онкологічного захворювання. Наявність ендометріоз збільшу ризик виникення ендокринних пухлин на 38%, раку нирки — на 36%, щитовидної залози — на 33%, пухлини мозку — на 27%, злоякісної меланоми — на 23%, раку грудей — на 8%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *