Я боюсь раку

Ми боїмося того, чого не розуміємо, тому одне з наших завдань — зробити рак зрозумілим. Це не означає, що якби ми почули онкологічний діагноз в свій бік, то не перелякалися б, але водночас ми не будемо здригатися чи відвертатися, коли побачимо людину, яка втратила волосся через хіміотерапію.

Як ми вже знаємо з розділу про «Можливі причини виникнення раку», не всі онкологічні захворювання до кінця вивчені, однак уже є кілька доведених способів попередити окремі види раку.

  1. Вакцинація від вірусу папіломи людини. Один з факторів розвитку раку шийки матки, порожнини рота, гортані, анального каналу — це вірус папіломи людини, який є онкогенним. Відомо, що орієнтовно 50% населення землі інфіковано цим вірусом. Постійна присутність цього вірусу в організмі може призводити до раку. На ринку представлені вакцини від вірусу папіломи людини, які потрібно вводити до початку статевого життя кількаразово з дотриманням певних проміжків у часі. В розвинутих країнах (Швеція, Норвегія, Австралія і Нова Зеландія)існують програми обов’язкової вакцинації дівчаток у віці від 11 років. Онкологи прогнозують, що через 10-15 років у цих країнах взагалі не буде злоякісних новоутворень перерахованих органів. В Україні, на жаль, ця вакцина не обов’язкова, але батьки за бажання можуть придбати її в аптеці і вакцинувати свою дитину, звернувшись до лікаря-гінеколога для проведення вакцинації.
  2. Вакцинація від гепатиту B, яка дозволяє людині набути імунітет від цієї хвороби. Гепатит B призводить до цирозу печінки, на фоні якого може розвиватися рак.
  3. Контроль і вчасне лікування загострень хронічних хвороб. Так, наприклад, гастрит, виразкова чи рефлюксна хвороба шлунка, спричинена бактерією Хелікобактер пілорі, може призвести до розвитку раку шлунка. Рак шлунка є п’ятим за поширенням у світі і третім за частотою смерті від онкології у світі. Дослідження на тваринах показали зростання частоти мутацій в слизовій оболонці шлунка, інфікованій H. Pylori. Якщо маєте проблеми зі шлунком, зверніться до гастроентеролога, аби не запускати запальний процес і зменшити ризик захворіти на рак шлунка.
  4. Захист шкіри від сонячних променів. Щороку від меланоми, викликаної згубним впливом сонця на шкіру людини, помирає в рази більше людей, ніж від раку легень, викликаного курінням. Дотримання простих правил допоможе вам суттєво знизити ризик розвитку раку шкіри.
  5. Рівень ризику розвитку цілої низки злоякісних новоутворень  (не лише раку печінки й легень, а й чоловічої та жіночої статевих систем) зростає зі збільшенням кількості споживаного алкоголю та тютюну. Якщо не можете повністю відмовитися від нездорової звички, хоча б мінімізуйте її вплив на ваше здоров’я, зменшивши кількість викуречних цигарок та випитих чарок.

Використані джерела:

  1. Бактерія Хелікобактер Пілорі, що провокує гастрит та виразку шлунка, також викликає рак.
  2. Хелікобактер Пілорі і рак шлунка: сучасний огляд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *