Як отримати безкоштовні ліки

Співзасновниця ГО «Афіна. Жінки проти раку», яка входить до експертної групи при МОЗ по супроводу державних закупівель для лікування онкологічних хворих, Вікторія Романюк під час Форуму онкопацієнтів VOL.2 на тему Cancer Policy розповіла, як перевірити наявність ліків і добитися їх отримання.

Крок 1. Перевірити наявність призначених вам ліків в онкоцентрі.

Ваші податки — ваші ліки. Пацієнт має право на отримання інформації про наявність у медичному закладі препаратів та витратних матеріалів, необхідних для лікування. Інформацію про наявність призначених вам ліків можна подивитися на інформаційних стендах. Відповідно до наказу МОЗ 26.04.2017 №459 дані про залишки ліків мають бути оприлюднені на інформаційних стендах, розміщених всередині біля виходу з закладу охорони здоров’я у місцях вільного доступу для пацієнтів та відвідувачів (зокрема людей з інвалідністю) та в кожному відділенні, де перебувають на лікуванні стаціонарні хворі. Інформація має постійно оновлюватися — щонайменше раз на тиждень. Якщо ж інформації про залишки ліків немає, — звертайтеся до керівництва лікарні.

Сайти для перевірки наявності ліків:

Liky.ua — тут можна вибрати регіон, населений пункт та медичний заклад і перевірити наявність ліків.

Eliky.in.ua — можна шукати ліки як по торговій назві, так і по міжнародній непатентованій.

Крок 2. Повідомити лікаря, що ви знаєте про наявність призначених вам ліків у закладі та хочете отримати їх безкоштовно.

Крок 3. Якщо ліки є в наявності, а в лікарні з якихось причин відмовляють їх видати безоплатно, потрібно написати заяву на ім’я головного лікаря медичного закладу або на місцеве управління/департамент охорони здоров’я. У заяві треба вказати діагноз із результатами аналізів або діагностики для підтвердження та необхідний препарат.

Додаткову інформацію можна знайті на сайті Міністерства охорони здоров’я України — у розділах «Накази МОЗ» (розподіл ліків по регіонах) та «Закупівлі ліків». Також накази про розподіл безкоштовних ліків постійно публікуються в спільноті «Афіна. Жінки проти раку».

Щодо ліків для амбулаторного прийому ви можете звернутися до сімейного лікаря, який має право виписати рецепт на їх безкоштовне отримання. Якщо онколог призначив якийсь супровідний препарат, наприклад, гормонотерапію, ці ліки можна отримати безкоштовно, адже онкологічні захворювання входять в перелік захворювань, на які виписується безкоштовний рецепт. Повідомте сімейного лікаря, що ви маєте право на безкоштовні ліки, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

Вимагайте ліки, захищайте своє право на здоров’я та допомагайте долати корупцію!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *