Як залишатися активними після лікування онкозахворювання

Онкологічні пацієнти часто відчувають слабкість, викликану емоційним і фізичним виснаженням, і після виписки з лікарні. Багато з них обирають продовжувати відпочивати в ліжку більшість дня. В цю пастку не можна потрапляти, бо ризикуєте отримати проблеми з суглобами і м’язову атрофію. Як почати відновлення ще в лікарні розповіла під час ІІІ Форуму онкопацієнтів фахівчиня з фізичної реабілітації та психологиня LISOD Наталя Рибак.

Картинки по запросу "наталья рыбак реабилитолог лисод"
Наталя Рибак з пацієнткою

Етапи фізичної реабілітації

1 етап реабілітації починається в лікарні на 1-2 добу після операції.

2 етап з моменту виписки пацієнта зі стаціонару (5-6 місяців).

3 етап. Тренувальний. Якщо раніше завдання було вижити, то зараз жити якісно.

Американська онкологічна спільнота рекомендує всім пацієнтам, які перенесли рак, регулярні фізичні навантаження (щонайменше 150 хв навантаження на тиждень середньої інтенсивності і 75 хв високої).

Потрібно уникати надмірного набору ваги. Не зловживати алкоголем. Обмежити куріння, а краще кинути палити.

Дослідження, у якому брали участь люди, що перенесли рак прямої кишки, грудей та ін. види раку, і були фізично активні, довели, що така активність не лише підвищує якість життя, а й зменшує ризик рецидиву.

Перед тим, як почати фізичну активність, проконсультуйтеся з лікарем. Це особливо важливо, бо програма реабілітації засновується на скаргах хворого, симптомах, які він відчуває і рівні фізичної підготовки.

Протипоказання до фізіологічних процедур

У протипоказаннях враховуються специфіка онкологічного захворювання, характер наслідків і ускладнень, характер супутніх патологій. Вони можуть бути тимчасовими і постійними.

Не слід займатися фізичними навантаженнями, якщо у вас:

 • низький рівень еритроцитів, лейкоцитів,
 • понижений рівень мінералів – натрій, калій;
 • набрякають ноги;
 • виникають кровотечі.

Якщо у вас встановлений зонд чи катетер, не можна занурюватися в басейни і природні водойми, щоб не підхопити інфекцію.

Рак і втома

Найчастіше втома викликана емоційним напруженням і після припинення лікування не минає самостійно, відтак пацієнти більшість часу проводять в ліжку. Треба займатися принаймні дихальною гімнастикою і релаксацією. Зараз дуже багато комплексів можна знайти у вільному доступі в інтернеті і обрати той, що підійде саме вам.

Якщо ви відчуваєте гнів і роздратування, то набагато ефективніше буде підключити психолога до роботи з вами.

Перемикайтеся на позитив. Ви можете створити спільноту, що пропагує здоровий спосіб життя і модерувати її. Ви можете бути активними, допомагаючи шити шапочки пацієнтам, які перенесли хіміотерапію.

Пам’ятайте рухова активність потрібна для того, щоб не допустити м’язової атрофії і не зменшувати діапазон рухової активності ваших суглобів. Фізична активність покращує якісь життя. Найлегше ввести рухову активність таким чином — післяобідній сон замініть походом в ліс чи парк, вивчіть своє місто, поїдьте туди, де ще не були, посадіть квіти під вікнами і поливайте їх, косіть газон. Взимку — згрібайте сніг.

Як знизити втомлюваність

 1. Установіть розклад дня на телефоні чи в щоденнику і відмічайте те навантаження, яке плануєте собі дати. Регулярно виконуйте тренування середньої і високої інтенсивності.
 2. Дотримуйтеся режиму пиття. За 1 тренування рекомендується випивати 8-10 склянок води, оскільки ви частіше дихаєте і пітнієте.
 3. Дотримуйтеся збалансованого харчування. Додайте білків у свій раціон — вживайте достатньо бобових і м’яса.
 4. Дихайте свіжим повітрям.
 5. Запишіться на курси з йоги, пілатесу чи на танці.
 6. Балансуйте активність і відпочинок так, щоб сон серед дня не заважав вашому основному сну.

Як скласти ефективну програму вправ

 1. Ставте перед собою короткострокові і довгострокові цілі.
 2. Отримуйте задоволення від того, чим ви займаєтеся.
 3. Залучайте членів сім’ї до тренувань. Отримайте підтримку сусідів, друзів, колег, рідних.
 4. Ведіть графік прогресу, щоб бачити, як просунулися ваші вміння.
 5. Винагороджуйте себе за свої досягнення.

Особливості карантину

На мить карантину тренажерні зали не є актуальними, тому придбайте або візьміть в оренду тренажери, купіть килимок для йоги і займайтеся вдома. Використовуйте сходи замість ескалаторів і ліфтів. Якщо їздите на роботу громадським транспортом, вийдіть на кілька зупинок раніше і пройдіться пішки. За допомогою додатку у телефоні або фітнес-трекера контролюйте свою ходьбу. Встановіть собі мету проходити щонайменше 10 тис. кроків щодня. Генеральне прибирання — це теж рухова активність, яку можна виконувати всією сім’єю.

Пам’ятайте, щоб реабілітація була ефективною, слід дотримуватися її основних принципів:

 • Неперервність;
 • Комплексність;
 • Індивідуальний підхід;
 • Ваше бажання.

Проконсультуйтеся щодо програми тренувань зі своїм реабілітологом і фізіотерапевтом. Складіть з ним програму реабілітації вже не як онкологічний пацієнт, а як людина, що перенесла онкохворобу.

Якщо ви маєте змогу відправитися на санітарно-курортне лікування, то зверніть увагу на бальнеотерапію (лікувальні і мінеральні ванни), таласотерапію (морські ванни), пневмокомпресію (циклічний масаж потоками повітря верхніх і нижніх кінцівок для профілактики і лікування венозних і лімфатичних порушень), електросон, електрофорез. Вибір процедур дає змогу кожному обрати щось собі до душі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *