Як засмагати безпечно

Чому важливо захищати шкіру від сонячного випромінювання

В Україні ознакою гарної відпустки заведено вважати бронзовий колір шкіри. Якщо повернутися на роботу з блідим обличчям, то колеги здивовано запитають: «А ти точно був на морі?». На людей, які приходять на пляж у джинсах, дивляться радше, як на диваків. Але правда в тім, що необачний підхід до сонячних ванн може призвести до тяжких захворювань шкіри. Як і кому можна засмагати безпечно ми розбиралися з лікарем-дерматологом Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті №2 філії «Центр охорони здоров’я» АТ «Укрзалізниця» Аллою Лободою.

Що таке меланома і чому краще її виявити вчасно

Родимки або невуси — це доброякісні новоутворення, які під впливом певних факторів можуть перероджуватися в злоякісну пухлину меланому. Іноді меланома виникає як нова родимка, але в 40-60% випадків — це ваша ж, проте «перероджена» родимка. Якщо раніше це захворювання переважно фіксували у старих людей, то зараз діагноз суттєво помолодшав. У жінок меланома найчастіше локалізується на гомілці, у чоловіків — на тулубі та шкірі голови, тобто здебільшого розвивається на тих ділянках тіла, які протягом року в основному закриті, а влітку потрапляють під сонце.

Проблема раку шкіри актуальна в усьому світі, але в США завдяки ранній діагностиці від меланоми помирає лише 5% людей,тоді як в Україні — 90%. І проблема не в тому, що в нас немає наддорогого діагностичного обладнання, адже фахівцю достатньо просто поглянути зверху на «перероджену» родимку, щоб встановити первинний діагноз. В Україні так багато людей помирає лише тому, що вони ніколи не чули про меланому і пізно звернулися до лікаря, адже якщо виявити хворобу локалізовано, доки вона не встигла поширитися по всьому організму, то є великий шанс досягти стійкої ремісії.

Чому важлива самодіагностика

Статистика свідчить, що серед осіб, в яких виявлено меланому першої стадії, в Україні виживає до 95–98 % (достатньо тільки хірургічного лікування), третьої — 60 %. Навіть на четвертій стадії 5 % переживають п’ятирічний рубіж, тому вкрай важливо вчасно розпочати лікування.

Щоб легше запам’ятати ознаки, у разі появи яких потрібно відвідати фахівця, дерматологи вигадали абревіатуру «АКОРД»: «а» — асиметрія — якщо умовно розділити родимку навпіл, то вона має бути симетричною, проте це не стосується родимок, які були неправильної форми від народження; «к» — край — він має бути рівним без зазубів; «о» — окрас — колір має бути рівномірним без різних відтінків і вкраплень; «р» — розмір — якщо у вас є родимки більше 5 мм, то краще показувати їх дерматологу хоча б раз на півроку; «д» — динаміка — на родимках з’явилися скоринки, з них випало волосся; ви їх не травмували, а з них виділяється прозора рідина чи кров — це привід звернутися до лікаря.

Лікар-дерматолог Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті №2 філії «Центр охорони здоров’я» АТ «Укрзалізниця» Алла Лобода:

«З погляду дерматології засмагати взагалі не корисно. Але найбільш вразливі до шкідливої дії сонячних променів маленькі діти, люди старшого віку, ті, хто має світлий колір шкіри і багато родимок на тілі.

Безпечний діапазон часу, коли можна отримати сонячні ванни, — це зранку до 10-ї і після 16-ї ввечері, але обов’язково з застосуванням сонцезахисних засобів, адже випромінювання може провокувати негативні зміни і ріст новоутворень на нашій шкірі.

 Якщо ви помітили, що звична родимка змінила свій колір, форму чи структуру, не треба вигадувати собі ніяких діагнозів чи шукати можливих причин в інтернеті. Зверніться до лікаря-дерматолога. Він здійснить огляд за допомогою спеціального пристрою дерматоскопа, яка дає можливість розглянути родимку більш детально. Лікар визначить, чи потрібно її видаляти. Не можу сказати, що дуже часто до мене звертаються пацієнти саме з такою проблемою, але вони є. Якщо родимку потрібно видалити, то операцію можна здійснити прямо в залізничній лікарні.

Щоб запобігти захворюванню або виявити його на ранній стадії, коли шанс на одужання дуже великий, кожній людині потрібно бодай раз на рік перевірятися у лікаря-дерматолога. Регулярно оглядати свою шкіру самостійно. Якщо ви маєте багато родимок різного кольору і розмірів, то краще консультуватися в лікаря хоча б раз на півроку».

Джерела:

  1. https://info.uz.ua/
  2. 5 міфів про профілактику раку шкіри і трохи правди

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *