Я боюсь раку

Ми боїмося того, чого не розуміємо, тому одне з наших завдань — зробити рак зрозумілим. Це не означає, що якби ми почули онкологічний діагноз в свій бік, то не перелякалися б, але водночас ми не будемо здригатися чи відвертатися, коли побачимо людину, яка втратила волосся через хіміотерапію.

Конкретні причини розвитку онкологічних захворювань досі не встановлені, але є фактори ризику, які в сукупності чи окремо можуть провокувати або пришвидшувати їхній розвиток.

Важливо знати свої фактори ризику та проговорити їх з вашим сімейним лікарем. Ця інформація може допомогти вашому лікарю вирішити, чи потрібні вам генетичні тести та додаткові консультації.

Ви також можете пройти онлайн-тест, щоб дізнатися свої ризики і зрозуміти, чи показані вам скринінги онкозахворювань.

Загальні фактори, що збільшують ризик розвитку раку:

 • похилий вік;
 • наявність онкологічного захворювання в минулому у вас або ваших родичів;
 • ожиріння (існує зв’язок між зайвою вагою і багатьма типами раку стравоходу, товстої і прямої кишки, молочної залози, слизової оболонки матки і нирок. Вживання в їжу великої кількості фруктів і овочів має захисний ефект від багатьох онкологічних захворювань);
 • алкоголь та куріння (за даними ВОЗ, куріння призводить до орієнтовно 22% смерті від раку. Шкода посилюється, коли людина одночасно палить і випиває);
 • специфічні хімічні речовини (більш як 40 речовин і сумішей на робочих місцях є канцерогенними. Те, що канцерогени мають причинний зв’язок з розвитком раку легень, сечового міхура, гортані і шкіри, розвитку лейкемії та раку носогорла, — підтверджено документально).
 • радіаційне опромінення, зокрема ультрафіолетові промені сонця (іонізувальне випромінювання може призводити до розвитку раку крові і низки інших онкологічних захворювань, особливо небезпечних для молодих людей. Доведено зв’язок розвитку онкологічних захворювань шкіри з впливом на неї сонячних променів).

Деякі типи вірусних інфекцій та бактерій підвищують ризик розвитку онкологічних захворювань.

 • вірус папіломи людини (ВПЛ) — шийки матки, члена, піхви, анального каналу, порожнини рота та горла;
 • віруси гепатиту В та гепатиту С — печінки;
 • вірус Епштейна-Барра — лімфоми Беркітта;
 • Helicobacter pylori — раку шлунка.

Хронічні інфекції стають причиною 22% смерті від раку в країнах, що розвиваються, і лише 6% — в розвинутих країнах, де існують програми вакцинування та скринінгу раку.

Використані джерела

 1. Профілактика раку.
 2. Розуміння факторів ризику раку.
 3. Огляд профілактики раку. Версія для пацієнта.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *