Олег Лобода: «Багато симптомів раку простати на початкових стадіях збігаються з простатитом»

Якщо парі довго не вдається зачати дитину, то, у першу чергу, в нашому суспільстві звинувачують жінку. Тим не менше, у 40-50% випадків проблема полягає в чоловічому безплідді. Тема чоловічого здоров’я рідко порушується у ЗМІ, а похід до уролога вважається чимось сороміцьким, таким, що українці намагаються приховувати. Через це чоловіки можуть роками страждати на приховані запальні процеси, а рак простати діагностують переважно у віці понад 65 років. Лікар-уролог Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті №2 Олега Лобода розповідає про те, як чоловікам вберегти своє здоров’я і чому краще виявити хворобу на ранній стадії.

Олегу Юрійовичу, навіщо в організмі чоловіка простата?

— Передміхурова залоза, яку ще називають другим серцем чоловіка, розташована перед сечовим міхуром. Сперматозоїди потрапляють у простату, де розбавляються з її секретом і в результаті утворюється еякулят. Якщо простата запалена, то пацієнти відчують дискомфорт в промежині, періодичний біль і часте сечовипускання з малою кількістю сечі. Люди, які мають таку проблему бігають в туалет кожні 40—50 хвилин. Я попереджаю, що якщо за виникненням таких незручностей не пройти курс лікування, то доведеться уже працювати не з урологом, а з психотерапевтом. Є проблема? Рішення просте — провести діагностику, виявити причину, пролікувати і забути. Живіть і не забивайте голову сміттям.

Наскільки проблема раку простати актуальна для залізничників?

— Це дуже актуальне питання, бо виявлення хвороби на низькому рівні. Багато пацієнтів не розуміють, що з їхнім здоров’ям щось може бути не так. Запитуєш у них на прийомі: «Як ваше самопочуття?», а у відповідь можеш почути, які вони вправні ловеласи, мовляв, з чоловічими справами усе добре. Доводиться пояснювати, що мене не цікавлять їхні походеньки. Мені більш цікаво, чи регулярно вони ходять в туалет, якого кольору сеча і чи не турбують болі. Усім без виключення чоловікам старше 50 років я видаю направлення на ПСА — простат специфічний антиген. Це онкомаркер. В будь-якій лабораторії великого міста зранку натще серце можна здати кров з вени. Уже на другий день чоловік отримує результат і якщо він у нормі, то ми прощаємося до наступного року. Якщо ж допустимий показник перевищений, то призначаються додаткові дослідження. Наприклад, трансректальне УЗД-дослідження простати, і якщо виявляємо якийсь вузлик чи ущільнення, беремо біопсію. В нашій лікарні є можливість отримати результати гістології. Якщо це доброякісне утворення, то пацієнта лікують в нашій лікарні, а якщо злоякісне (карцинома), — в онкоцентрі. Рак передміхурової залози —це злоякісне утворення, що розвивається в тканинах простати в результаті переродження клітин. Щороку такий діагноз ставлять майже 400 000 пацієнтам.

Наскільки часто вам особисто доводиться відправляти людину на лікування в онкологічний центр?

— В середньому одного пацієнта на 1—2 місяці. Якщо аналіз ПCA поганий чи сумнівний, то одразу відправляємо на УЗД-дослідження і вже протягом одного робочого дня можемо встановити діагноз.

Чи всі пацієнти дослухаються вашої поради і після консультації дійсно доходять до лабораторії?

— Не всі. Я пояснюю, що це направлення не для мене особисто чи для проходження комісії, а для них самих. «Ви можете вийти з кабінету і викинути його в смітник, а можете перевіритися і отримати інформацію про свій стан здоров’я», — говорю їм. Є такі пацієнти, яким діагноз виставлений на 100% і вони не слухають ні мене, ні онкологів, а лікуються різними нетрадиційними способами.

Щось на зразок гомеопатії?

— Ні. П’ють травки, приймають електропроцедури, та зазвичай приблизно через рік такого «лікування» прибігають з криками: «Ой, допомагайте». А допомагати вже нема кому. Кожен з них, виходячи з цього кабінету має повну інформацію. Раніше я їм говорив, що це аналіз на прихований запальний процес в простаті. Вони зі мною сперечалися, що все гаразд. Зараз я їм відкрито пояснюю, що це онкомаркер і в Європі заведено здавати такий аналіз раз на рік вже з 40 років. Було б чудово, якби наші чоловіки збагнули його важливість бодай з 50-ти. Хоча певний прогрес є. Вже з’явилися чоловіки, які після 40 приходять самі і говорять: «Я хочу здати аналіз на ПСА».

Чи має рак на перших стадіях якусь відчутну симптоматику чи його можна запідозрити лише за результатами аналізу?

— На перших стадіях хвороба може протікати безсимптомно. Хвороба починає проявляти себе, коли пухлина проростає за межі передміхурової залози (простати) і дає метастази. Найчастіше симптомами раку простати є часте сечовипускання вночі, ускладнення сечовипускання (спочатку вночі, а потім і вдень), відчуття неповного спорожнювання сечового міхура, наростання кількості залишкової сечі. Багато симптомів раку простати на початкових стадіях збігаються з простатитом. На пізніших стадіях захворювання з’являється біль у хрестці, промежині, мошонці, голівці статевого члена, утруднене сечовипускання млявим струменем, домішка крові в сечі або спермі. Швидка і значна втрата ваги також є одним з симптомів. Найбільше захворювання виявляємо в чоловіків літнього віку на пізній стадії. Часом вони приходять з болями в поперековому відділі хребта чи промежині. Деякі пацієнти звертаються до невропатолога з болями в спині, роблять рентген і під час дослідження лікарі знаходять вже не саме захворювання, а метастази. Дякувати Богу такого в залізничній лікарні я ще не зустрічав, лише в районній. У нас комісія проводиться прискіпливо. Часом приходять пацієнти і просять: «Підпишіть мені листочок і я піду далі» або «А для мене виняточок зробите»? Ні. Жодних винятків. Повноцінний огляд бодай раз на рік.

З якими симптомами не слід чекати планового обстеження, а бігти до вас негайно?

— Гостра затримка сечі. Таке може статися на фоні аденоми простати чи хронічного простатиту. Часто таке трапляється після свят. Людина випила багато рідини, міцний алкоголь змішала з пивом. Перед сном забула сходити до туалету, і прокидається зранку з гострою затримкою сечі. Бували в нас ситуації, коли з допомогою катетера спускали до 2 л сечі, давали рекомендації і відпускали. Наступний симптом — біль під час сечовипускання, та зазвичай він такий сильний, що пацієнти прибігають самі. Якщо є біль, це не так страшно — або якесь інфекційне запалення, або йде камінець. Все це досить швидко можна вилікувати. Найважливіший симптом — це кров у сечі без болю. Він може бути викликаний пухлинним процесом. З таким симптомом негайно треба йти на УЗД.

Чи можуть запущені запальні процеси в чоловіків, якщо вони вчасно не звернулися за допомогою, призвести до безпліддя?

— Авжеж. Часто воно може виникнути через хронічний простатит на фоні бактеріального зараження. Скажімо так: у юності молодик міг інфікуватися під час незахищених статевих контактів. Якщо вже в дорослому віці цей чоловік не обстежувався і вчасно не лікувався, то через багато років після, коли зажив подружнім життям, може стикнутися з проблемою безпліддя. Ми виявляємо ці бактерії, можемо вилікувати хворобу і досягти позитивного результату. Але чим довше період від інфікування до звернення чоловіка у лікарню, тим лікування буде дорожче і шанс на цілковите одужання зменшуватиметься. Є такі чоловіки, що приходять лікуватися з новими інфекціями щокварталу.

Якщо пара вирішила завагітніти, то зазвичай на обстеження іде лише жінка. Що має зробити чоловік?

— Він має прийти до уролога, відповісти на питання про ризики виникнення прихованих патологій. Ми не поліція, не влаштовуємо допитів про сімейні таємниці. Вони самі приходять в цей кабінет. Поруч немає тещі чи дружини. Можна сісти і все спокійно розказати. Від того, що чоловік розкаже про своє життя, залежить обсяг обстежень. Можна взяти бактеріальний посів простати, зішкріб з уретри. Це залежить від результатів базових обстежень.

Що слід робити чоловіку, аби залишатися здоровим?

— Як би банально це не звучало, не курити, не зловживати алкоголем, бути обережним в статевих контактах, давати собі максимальне по силі і віку фізичне навантаження. Їдете на роботу тролейбусом? Пройдіть кілька кілометрів пішки. Якщо ж сидіти зранку до ночі в кабінеті і клацати мишкою, а в суботу-неділю пити пиво перед телевізором, то в 40 років чоловік матиме амбулаторну картку розміром з «Шантарам». І діабет, і ожиріння, і гіпертонія, і ніякого статевого життя. Найголовніше — це боротися з надлишковою вагою. Вона призводить до серцево-судинних захворювань, порушень в роботі опорно-рухового апарату, зношення кульшових і колінних суглобів. Без сумніву якість життя чоловіків залежить і від жінок, які поруч. Вони теж повинні проходити обстеження, слідкувати за своїм здоров’ям. Синергія і щастя можливі лише в тандемі. Один в полі не воїн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *