У мене дігностували рак

Діагноз “рак” можна порівняти з втратою підлоги з-під ніг. Тоді, коли все, за що ви трималися, стає хитким, потрібен чіткий план, який би допоміг заново структурувати світ і повернути рівновагу. В цьому розділі ми намагалися створити маскимально простий алгоритм дій, який допоможе вам діяти.

Підтвердити діагноз або отримати другу думку — нормальна практика на Заході. В Україні схема лікування, яку вам запропонують, може залежати від того, до якого спеціаліста ви звернетеся, якщо це хірург — вам запропонують операцію, якщо до променевого спеціаліста — променеву терапію. Насправді в ідеалі кожну хворобу має розглядати консиліум лікарів у складі онкотерапевта, генетика, променевого спеціаліста.

Всім хочеться вірити, що діагноз «рак» — помилковий і насправді у вас немає онкологічного захворювання, та тут ідеться радше про точність діагнозу. Якщо один вид раку сплутають з іншим, то відповідно і протокол лікування буде неправильний.

У пострадянських країнах також існує проблема беззаперечного авторитету і чіткої ієрархії. У вас може виникнути думка: «А як я піду до іншого спеціаліста? Хіба я не маю чітко дотримуватися усіх наданих мені рекомендацій?». Та, на жаль, навіть онкологічний діагноз може бути помилковим.

Ось щонайменше 10 причин, чому варто отримати другу думку:

1. Душевний спокій

Боротьба з раком — це складний шлях, і ступати на нього знаючи, що твоя команда має рацію, набагато легше.

2. Різні точки зору

Успішне лікування зазвичай є результатом спільних зусиль і уявлень команди кількох онкологів, хірургів, променевих спеціалістів, медсестер тощо. Кожен привносить свої знання та досвід, що робить підхід до вашого лікування більш персоніфікованим та індивідуальним.

3. Доступ до клінічних випробувань.

Клінічні випробування допомагають лікарям знайти нові способи лікування раку. Дуже часто шукаючи другої думки в іншому лікувальному закладі, ви можете дізнатися про клінічні випробування ліків, які мають спрацювати при конкретно вашому діагнозі. Так може статися тому, що ваша лікарня поки що не знає чи не бере участі саме в цих випробуваннямх.

4. Ви не впевнені в діагнозі і запропонованій схемі лікування.

Якщо маєте сумніви і не довіряєте лікареві, який призначив вам лікування, не погоджуйтеся на нього. Поцікавтеся правильністю схеми лікування в іншого лікаря, перездайте аналізи і ухваліть рішення, чи готові довіритися йому.

5. Запропоновані методи лікування ризиковані

В онкології застосовується багато інвазивних (пов’язаних з проникненням через шкіру) і ризикованих методів лікування, які можуть суттєво впливати на ваш подальший рівень життя. Гарний лікар зобов’язаний повідомити вас про наслідки. Деякі види лікування можуть призвести до втрати фертильності (ви більше не зможете мати дітей) чи інвалідизації. Ви повинні бути поінформовані про можливі побічні ефекти і наслідки. Лише після цього погоджуйтеся на лікування. Якщо відчуваєте, що якась інформація або деталі недоcказані, спробуйте їх з’ясувати, а якщо це не вдалося — зверніться до іншого спеціаліста.

6. У вас рідкісна або незвичайна форма раку.

Рідкісні форми раку менш досліджені і найдосвідченіші лікарі могли не стикатися з вашим видом хвороби під час своєї практики, тому обов’язково зверніться за другою думкою.

7. Лікування не дає бажаного ефекту

Якщо ви проходите кілька курсів хіміотерапії, а обіцяної ремісії немає, або маєте багато побічних ефектів, про які вас не попереджали, час поцікавитися думкою іншого лікаря.

8. Інноваційні методи лікування

Може статися так, що ваша лікарня поки що не знає нових методів лікування, не має відповідної апаратури чи кваліфікації. Є сенс звернутися до більш розвинутої медичної установи і поцікавитися, чи застосовують вони прогресивніші методи лікування вашого виду раку.

9. Зворотній зв’язок

Якщо відчуваєте напругу у стосунках з лікарем, не до кінця розумієте його пояснення та рекомендації, спробуйте поцікавитися думкою іншого лікаря.

10. Ваш лікар — не фахівець

Може статися так, що ваш лікар не є вузьким спеціалістом саме з того захворювання, яке у вас діагностовано. В такому разі вам слід звернутися до іншого фахівця.

Поговоріть зі своїм лікарем

Обговоріть ваше бажання отримати другу думку з лікарем, який поставив вам діагноз. Ось кілька тверджень, які можуть допомогти розпочати розмову з лікарем:

«Я поважаю вашу думку, але хотів би поговорити з іншим фахівцем, перш ніж розпочати рекомендоване лікування…».

«Я хочу впевнитися в правильності поставленого діагнозу. Що мені робити?».

«Це все таке нове і заплутане для мене. Я відчуваю, що друга думка могла б усе прояснити».

Підготуйтеся до зустрічі

Зберіть усі медичні записи, документи і результати досліджень, щоб принести їх на консультацію. Часто лікар, який надає другий висновок, запитує про результати якихось аналізів або процедур, які ви пройшли. Так вам не доведеться ще раз проходити діагностику. Вам найімовірніше знадобляться візуалізовані результати комп’ютерної томографії, результати аналізів крові чи гістології.

Під час зустрічі з лікарем

Робіть замітки. Ви не зможете запам’ятати усе, що сказав лікар, а записану інформацію можна згодом переглянути. Ви також можете розглянути можливість аудіозапису розмови, попередньо отримавши на це дозвіл лікаря.

Візьміть із собою іншу людину, яка допоможе вам робити замітки та краще запам’ятати розмову з лікарем.

Уточнюйте і перепитуйте, якщо не зрозуміли щось з того, що говорить лікар. Важливо розуміти отриману інформацію, щоб потім ухвалити найкраще рішення про подальше лікування.

Використані джерела:

1. 10 причин отримати другу думку

2. В пошуках другої думки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *