Подбайте про свої легені

В листопаді привертають увагу до проблем легень. Про цей парний орган важко забути у часи пандемії COVID-19. Лікар-пульмонолог Любов Кнопик говорить, що важливість цього органу годі переоцінити, адже людина, коли народжується, робить перший вдих, а коли помирає — останній видих. Сьогодні нагадуємо про хронічну обструктивну хворобу легень, а також про складнощі діагностики пухлинних процесів цього органу.

Любове Олександрівно, фраза «курити — шкідливо»  стала певним кліше і вже нікого не лякає. Що саме ховається за цією фразою? До чого може призвести куріння?

— До інвалідизації хворого. Коли  хронічна обструктивна хвороба легень, викликана курінням, прогресує, починається кашель і розвивається дихальна недостатність.  Дуже повільно, десятиліттями, але  хворий доходить до стадії «синього баклажана» — дихальні об’єми  зменшуються, і людина більше не  може працювати, а інколи навіть  не в силах обслуговувати себе. Такі  хворі швидко втрачають вагу, у них з’являється остеопороз (зниження  щільності кісток), міокардіодистрофія (ураження серцевого м’язу).  Таке трапляється переважно з пенсіонерами, які виходять на відпочинок і мають гроші на цигарки, а  на лікування витрачатися не хочуть. В наш час з’явилися такі унікальні прилади як  респімати для лікування хронічної  обструктивної хвороби легень. Респімат є портативним інгалятором, що перетворює ліки, які  в ньому містяться, в аерозоль. Він  дістає до найдрібніших бронхів —  альвеол і, діючи на рецептори, розширює їх. Завдяки цьому епітелій  бронхів частково відновлюється, і  людина не стає інвалідом, але коштують вони недешево.   

— З якими проблемами до вас  звертаються найчастіше? 

— На першому місці астма, на  другому — ускладнені гострі бронхіти, потім — пневмонії і хронічні  обструктивні хвороби легень. Далі —  рідкісні хвороби, зокрема онкологія. На щастя, таких випадків дуже  мало. З роками кількість хворих на  рак в пульмонології не збільшується, та щороку якийсь випадок  виявляється, і дуже прикро, що в  молодих людей.  

— Легені не мають нервових  закінчень і не болять. Як же зрозуміти, що щось не так? 

— Ту пухлину, яка починає рости  не в самій легені, а в бронхах,  важко виявити. І доки вона не  закупорила бронх, непросто щось  запідозрити і діагностувати. А коли  починається запальний процес, то  людина зазвичай потрапляє до відділення із симптомами пневмонії і  вже потім дізнається про страшну  хворобу. Рентген і флюорографія  дуже інформативні для виявлення пухлин. Також тривожним симптомом є кровохаркання.

— З якими симптомами людина повинна звернутися до пульмонолога? 

— Основний симптом — кашель,  який не завжди свідчить про захворювання органів дихання. Інколи він  може бути симптомом шлунково-кишкових захворювань: виразки, панкреатиту чи жовчокам’яної  хвороби. Кашель виникає і на фоні  розвитку паразитів чи алергічних  реакцій. Та в будь-якому разі лише  фахівці можуть його диференціювати. Задишка, притаманна людям із серцево-судинними захворюваннями, може бути і легеневою. Напади задухи — також привід звернутися до пульмонолога.

— Як ви ставитеся до самолікування? 

— Негативно. По-перше, люди  безконтрольно приймають антибіотики. За кордоном ніхто не може  придбати їх без рецепта. У нас же  пацієнти інколи звертаються до  лікаря після того, як перепробували більше п’яти видів антибіотиків і у бактерій в їхньому організмі розвинулася така сильна  резистентність до препаратів, що  дуже важко підібрати ліки. Люди  без медосвіти не розуміють призначення протикашльових препаратів: інколи кашель треба угамувати,  часом навпаки збільшити відходження мокроти. Лише лікар знає,  які ліки потрібно обрати. Дехто все  ще застосовує припарки і робить  інгаляції над гарячою картоплею.  Ці методи не лише канули в Лету, а  і при деяких процесах можуть ще й  нашкодити.  

— Що варто робити, щоб легені  були здоровими? 

— По-перше, очищувати повітря —  провітрювати кімнату, застосовувати різноманітні кондиціонери, фільтри та зволожувачі. Для легень дуже  шкідливий пил, тому якомога частіше пилотяжте кімнату. 

По-друге, загартовуйтесь і відпочивайте. Влітку за можливості плавайте у морі та засмагайте. Взимку —  катайтеся на лижах. Гірське карпатське повітря напрочуд корисне.  

По-третє, приділяйте щоранку по 10 хв дихальній гімнастиці. Прокиньтеся, провітріть кімнату і  зробіть кілька вправ, що поліпшать  кровообіг легень і загальне самопочуття. Сануйте всі джерела хвороб  у носі та горлі: аденоїди і тонзиліти  треба своєчасно лікувати, щоб не  допустити потрапляння мікробів у  легені. Слідкуйте за ротовою порожниною — там не повинно бути ніяких  гнійних запалень. Не паліть, а в часи пандемії не забувайте одягати маску, часто мити руки і дотримуватися соціальної дистанції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *