В листопаді привертають увагу до проблем легень. Про цей парний орган важко забути у часи пандемії COVID-19. Лікар-пульмонолог Любов Кнопик говорить, що важливість цього органу годі переоцінити, адже людина, коли народжується, робить перший вдих, а коли помирає — останній видих. Сьогодні нагадуємо про хронічну обструктивну хворобу легень, а також про складнощі діагностики пухлинних процесів цього органу.

— Любове Олександрівно, фраза «курити — шкідливо» стала певним кліше і вже нікого не лякає. Що саме ховається за цією фразою? До чого може призвести куріння?
— До інвалідизації хворого. Коли хронічна обструктивна хвороба легень, викликана курінням, прогресує, починається кашель і розвивається дихальна недостатність. Дуже повільно, десятиліттями, але хворий доходить до стадії «синього баклажана» — дихальні об’єми зменшуються, і людина більше не може працювати, а інколи навіть не в силах обслуговувати себе. Такі хворі швидко втрачають вагу, у них з’являється остеопороз (зниження щільності кісток), міокардіодистрофія (ураження серцевого м’язу). Таке трапляється переважно з пенсіонерами, які виходять на відпочинок і мають гроші на цигарки, а на лікування витрачатися не хочуть. В наш час з’явилися такі унікальні прилади як респімати для лікування хронічної обструктивної хвороби легень. Респімат є портативним інгалятором, що перетворює ліки, які в ньому містяться, в аерозоль. Він дістає до найдрібніших бронхів — альвеол і, діючи на рецептори, розширює їх. Завдяки цьому епітелій бронхів частково відновлюється, і людина не стає інвалідом, але коштують вони недешево.
— З якими проблемами до вас звертаються найчастіше?
— На першому місці астма, на другому — ускладнені гострі бронхіти, потім — пневмонії і хронічні обструктивні хвороби легень. Далі — рідкісні хвороби, зокрема онкологія. На щастя, таких випадків дуже мало. З роками кількість хворих на рак в пульмонології не збільшується, та щороку якийсь випадок виявляється, і дуже прикро, що в молодих людей.
— Легені не мають нервових закінчень і не болять. Як же зрозуміти, що щось не так?
— Ту пухлину, яка починає рости не в самій легені, а в бронхах, важко виявити. І доки вона не закупорила бронх, непросто щось запідозрити і діагностувати. А коли починається запальний процес, то людина зазвичай потрапляє до відділення із симптомами пневмонії і вже потім дізнається про страшну хворобу. Рентген і флюорографія дуже інформативні для виявлення пухлин. Також тривожним симптомом є кровохаркання.
— З якими симптомами людина повинна звернутися до пульмонолога?
— Основний симптом — кашель, який не завжди свідчить про захворювання органів дихання. Інколи він може бути симптомом шлунково-кишкових захворювань: виразки, панкреатиту чи жовчокам’яної хвороби. Кашель виникає і на фоні розвитку паразитів чи алергічних реакцій. Та в будь-якому разі лише фахівці можуть його диференціювати. Задишка, притаманна людям із серцево-судинними захворюваннями, може бути і легеневою. Напади задухи — також привід звернутися до пульмонолога.
— Як ви ставитеся до самолікування?
— Негативно. По-перше, люди безконтрольно приймають антибіотики. За кордоном ніхто не може придбати їх без рецепта. У нас же пацієнти інколи звертаються до лікаря після того, як перепробували більше п’яти видів антибіотиків і у бактерій в їхньому організмі розвинулася така сильна резистентність до препаратів, що дуже важко підібрати ліки. Люди без медосвіти не розуміють призначення протикашльових препаратів: інколи кашель треба угамувати, часом навпаки збільшити відходження мокроти. Лише лікар знає, які ліки потрібно обрати. Дехто все ще застосовує припарки і робить інгаляції над гарячою картоплею. Ці методи не лише канули в Лету, а і при деяких процесах можуть ще й нашкодити.
— Що варто робити, щоб легені були здоровими?
— По-перше, очищувати повітря — провітрювати кімнату, застосовувати різноманітні кондиціонери, фільтри та зволожувачі. Для легень дуже шкідливий пил, тому якомога частіше пилотяжте кімнату.
По-друге, загартовуйтесь і відпочивайте. Влітку за можливості плавайте у морі та засмагайте. Взимку — катайтеся на лижах. Гірське карпатське повітря напрочуд корисне.
По-третє, приділяйте щоранку по 10 хв дихальній гімнастиці. Прокиньтеся, провітріть кімнату і зробіть кілька вправ, що поліпшать кровообіг легень і загальне самопочуття. Сануйте всі джерела хвороб у носі та горлі: аденоїди і тонзиліти треба своєчасно лікувати, щоб не допустити потрапляння мікробів у легені. Слідкуйте за ротовою порожниною — там не повинно бути ніяких гнійних запалень. Не паліть, а в часи пандемії не забувайте одягати маску, часто мити руки і дотримуватися соціальної дистанції.