Я боюсь раку

Ми боїмося того, чого не розуміємо, тому одне з наших завдань — зробити рак зрозумілим. Це не означає, що якби ми почули онкологічний діагноз в свій бік, то не перелякалися б, але водночас ми не будемо здригатися чи відвертатися, коли побачимо людину, яка втратила волосся через хіміотерапію.

Невідоме лякає, і це абсолютно нормальна реакція людського організму на те, чого не розумієш. У випадку з раком додає містицизму ще й те, що про онкологію не заведено говорити взагалі, а якщо про це й мовиться, то лише загальними фразами, гробовим тоном голосу і так ніби на хворому можна поставити крапку.

Та чи такий страшний рак, як його малюють?

Згідно з даними Державної служби статистики, у січні 2020 року від серцево-судинних хвороб померло понад 36 тис. українців, тоді як рак забрав життя 7000 осіб. Як бачимо, від інфарктів та інсультів українці помирають утричі частіше, ніж від раку.

Тому, читаючи далі наш сайт, зберігайте спокій, адже ваше життя з більшою імовірністю може обірватись саме через стрес, який доволі часто є каталізатором хвороб серцево-судинної системи.

Організм людини складається з клітин, які ростуть і діляться, щоб утворити нові клітини в необхідній для функціонування організму кількості. Зазвичай клітини гинуть, коли старіють або пошкоджуються, а їхнє місце посідають нові. Рак починається тоді, коли якісь генетичні зміни заважають цьому впорядкованому процесу і аномальні клітини замість того, щоб гинути, починають розмножуватися у необмеженій кількості.

Рак — це генетичне захворювання, спричинене непередбачуваною помилкою в роботі генів. Він може розвиватися майже в будь-якій частині тіла, в будь-якому віці, і не лише у людини, а й у тварин. Він не передається статевим чи повітряно-крапельним шляхом, і лише деякі його підвиди передаються спадково.

Ось чому не треба шарахатися від онкохворих, ніби від прокажених, у громадських місцях. Ми не в Середньовіччі, а рак — не чума.

Слід зазначити також, що рак — досить умовна назва, від якої часом тіпає онкологів. Під діагнозом «злоякісна пухлина» маються на увазі понад 140-150 діагнозів. Лікарі, які вперше виявили онкологічні хвороби, досліджували трупи людей, в яких пухлина розрослася метастазами. В прямому сенсі така пухлина зі «мацаками» нагадувала їм річкового рака, звідки й пішла назва хвороби. Але насправді існують онкологічні захворювання крові і кісток, які зовсім не нагадують членистоногого. Так лейкоз (у народі — рак крові) це не пухлина в класичному сенсі слова, а окремі змінені клітини. Тож, коли лікар називає діагноз «саркомою», то він так робить не тому, що хоче використовувати складні терміни замість простих, а тому, що для нього, назвати раком саркому — це те саме, що назвати велосипедом мотоцикл.

Використані джерела:

  1. Що таке рак?
  2. Рак. Що це?
  3. 10 дурних запитань онкологу.
  4. Популяційне дослідження смерті від раку в онкологічних хворих в США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *