В інтернеті постійно з’являються клібейтні заголовки про вакцини. Інформація з іноземних джерел може бути перекрученою або некоректно перекладеною. Інколи щось виносять в заголовок просто для хайпу. Лікарка онколог-гематолог Тетяна CКРИПЕЦЬ проаналізувала наявну доказову інформацію і розповіла про всі «за» і «проти» під час ІІІ Форуму онкопацієнтів. При цьому вона зазначила, що досліджень про те, як саме діє вакцина на онкохворих все ще обмаль, а тому інформація буде постійно оновлюватися.

Проблеми, пов’язані з вакцинацією хворих на рак:
Дефіцит даних. Пацієнти або виключені зовсім, або включені в дуже невеликій кількості в групи дослідження вакцин.
Дослідження для онкологічних пацієнтів проводять виключно для специфічних підгруп.
Недостатня кількість досліджень про вплив онкотерапії на безпечність і ефективність вакцин.
У світі існує технологія OFF Label, коли дорослим пацієнтам після трансплантації кісткового мозку вводять дитячі дози вакцин за календарем щеплень. Це практикується в Німеччині, Австралії і Англії.
Важлива інформація
За даними ВОЗ нині проводиться майже 300 досліджень по розробці вакцин.
69 – на стадії клінічної розробки.
21 грудня 2020 року вже були одобрені дві вакцини – «Пфайзер» і «Модерна».
Багатьох лякає термін «екстрене використання», тому зупинимося на ньому детальніше. «Дійсно, вакцини від COVID-19 не пройшли всіх термінів досліджень, як ті, що давно існують, від грипу, наприклад, — сказала Тетяна Скрипаль. — Ця процедура використовується тоді, коли треба якомога швидше застосувати той чи інший медичний препарат. Таке екстрене використання застосовувалося один раз в США в 2005 році для вакцини від сибірської виразки. Отримання вакциною статусу «екстреного використання» означає, що використання даної вакцини може бути корисним і немає даних про те, що препарат може завдати серйозної шкоди здоров’ю. Висновок виносять експерти, які не працюють в фармацевтичних компаніях-виробниках. Експерти звертають увагу 4 головні фактори: 1) безпека, 2) ефективність; 3) виробництво, 4) дистрибуція вакцин. Переваги вакцини, яка виходить на ринок, завжди переважують можливі ризики.
При дослідженні основних вакцин з груп були виключені такі пацієнти:
«Модерна» – з дослідження були виключені пацієнти, які отримували імуносупресивну терапію і імуномоделюючі препарати більше 14 днів за останні півроку.
«Пфайзер» — виключені пацієнти, які отримують імуносупресивну терапію, цитотоксичні препарати (пацієнти з онкозахворюваннями в анамнезі).
«Астра Зенека» — виключені пацієнти, які мали в історії окнохворобу, але могли бути включені індолентні пухлини (наприклад, рак простати), враховуючи думку дослідникаю
«Новавакс» — в Британії виключені пацієнти з активним раком (крім базальнокліткової карциноми і раку шийки матки in situ). В США виключені онкологічні пацієнти, які протягом року до вакцинації, окрім пухлин, що були видалені ексцизійно (за допомогою радіохвильової петлі).
У світі за пріоритетністю онкологічні пацієнти віднесені в другу хвилю вакцинації. В першій групі медики і люди похилого віку, далі пацієнти з хронічними хворобами, зокрема онко. Пріоритет варто надавати тим, хто зараз активно отримує терапію. В Україні поки що невідомо, в яку хвилю потраплять такі пацієнти.
Рекомендації з вакцинації онкопацієнтів

Висновки
«Досліджень впливу вакцин на імунітет онкохворих пацієнтів недостатньо, — підсумувала Тетяна Скрипець, — тому рекомендації засновані на експертних думках. При ухваленні рішення про вакцинацію потрібно керуватися локальними протоколами, а також враховувати такі фактори ризику: ризик інфікування; важкий перебіг COVID-19 і смертність; соціальний аспект; епідеміологічну ситуацію».
Пріоритети серед онкологічних пацієнтів при розподілі обмеженої кількостіі вакцини
- Пацієнти з активним захворюванням. Перед отриманням терапії, ті, хто закінчили терапію менше 6 місяців тому.
- Пацієнти, старші 65 років, з супутніми хворобами (серця, печінки чи нирок, легенів, ендокринологічні хвороби)
- Пацієнти одразу ж (менше 6 місяців) після лікування за винятком тих, хто отримує гормональну терапію.