У мене дігностували рак
Діагноз “рак” можна порівняти з втратою підлоги з-під ніг. Тоді, коли все, за що ви трималися, стає хитким, потрібен чіткий план, який би допоміг заново структурувати світ і повернути рівновагу. В цьому розділі ми намагалися створити маскимально простий алгоритм дій, який допоможе вам діяти.
Після того, як ви зібрали кілька думок і підтвердили діагноз, віднісши зразки у різні клініки, потрібно визначитися зі схемою лікування. Остаточно все прояснити допоможе розмова з лікарем. Завжди запитуйте про можливі додаткові витрати. Поцікавтеся, чи можна в цій лікарні отримати ліки, передбачені державною програмою, безкоштовно.
Запитання, які варто поставити лікарю, котрий береться за ваше лікування:
— Які типи діагностики ви здійснюєте?
Точний діагноз є критично важливим, оскільки це основа, на якій буде визначатися ваш план лікування. Наприклад, ПЕТ /КТ (метод діагностики, що поєднує в собі можливості позитронно-емісійної і комп’ютерної томографії) допомагає визначити чітке розташування пухлини в організмі, щоб точно спланувати лікування. Важливо мати доступ до широкого спектра діагностичних обстежень, а також до лікарів, які мають досвід їх проведення.
— Які результати моїх попередніх досліджень?
Інформація, яку ви повинні отримати після обстеження включає місце розташування і розмір пухлини, вид і стадію раку та чи поширився він на лімфатичні вузли чи інші частини тіла.
— Які варіанти лікування доступні? Що ви рекомендуєте мені і чому?
Для багатьох типів раку доступні різні варіанти лікування. Ваш лікар повинен мати можливість пояснити потенційні переваги і ризики кожного, щоб допомогти вам зрозуміти, які ви маєте варіанти вибору.
— Що станеться, якщо підібраний для мене підхід лікування не спрацює?
У будь-який момент вам слід почувати себе комфортно, запитуючи лікаря про стан вашого лікування. Вам слід бути переконаними в тому, що лікування підібране саме для вас.
— Які побічні ефекти від запропонованого вами лікування та як часто пацієнти їх відчувають?
Поцікавтеся у лікаря про побічні ефекти, які ви можете відчути, щоб спланувати можливі запобіжні заходи, аби впоратися з ними чи уникнути зовсім.
— Як ви допоможете мені впоратися побічними ефектами?
Деякі методи терапії допомагають вам почуватися краще під час лікування раку. Це — дієтотерапія, арт- терапія, духовна підтримка та лікування болю. Поцікавтеся у лікаря, чи доступні вони у вашій лікарні, і як їх включити у план лікування.
— Скільки пацієнтів ви лікували з моїм типом та стадією раку, і наскільки успішним було лікування?
Запитайте, скільки досвіду має ваш лікар з лікуванням вашого типу та стадії раку та чи сертифікований він на відповідну спеціальність. Ви також можете запитати про результати лікування раку медичним закладом в цілому, щоб побачити, наскільки він успішний в лікуванні вашого типу раку.
— Хто буде брати участь у моєму лікуванні? Як часто вони зустрічатимуться зі мною? Хто основна контактна особа, до якої я можу звернутися із запитанням?
В ідеалі це має бути інтегрована група допомоги у складі хірургічного, медичного та / або променевого онколога; дієтолог; клінічна медсестра. Вони підтримуватимуть ваше самопочуття впродовж усього лікування. Якщо у вас ще немає такої команди, поговоріть зі своїм лікарем про створення багатопрофільної групи медиків.
— Де проходитиме лікування, огляди, діагностика тощо?
Обираючи лікарню, враховуйте координацію та зручність лікування. Якщо лікарські огляди та процедури відбуватимуться в одному місці, це допоможе зменшити стрес і дозволить почати лікування швидше.
Використані джерела: